Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de “Hem Fiziksel Hem Zihinsel Değişim”

Balıkesir’de “Hem Fiziksel Hem Zihinsel Değişim”
22 Mart 2021 - 19:07

Balıkesir’de “Hem Fiziksel Hem Zihinsel Değişim”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, çevreci belediyecilik, sosyal belediyecilik ve kültür belediyeciliği başlıklarında Balıkesir’in büyükşehir olma sürecindeki değişimi ve hizmetlere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak açıklamalar yaptı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz Balıkesir’in basın ve medya kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelerek 2021 yılına ilişkin bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Yücel Yılmaz Balıkesir’in büyükşehir olma sürecine yönelik bilgiler verdi. Büyükşehir olma süreci öncesi vizyon projelerinin gösterime sunulduğu toplantıda Yücel Yılmaz büyükşehir olma sürecinde var olan insan kaynakları ile teşkilatlanmanın tamamen değiştiğine yer verdi. Sürecin oldukça zor olduğuna dikkat çeken Yılmaz Büyükşehir olan Balıkesir’de vatandaşların artık tespit ettikleri sorunlarla ilgili muhataplarını tam olarak bildiklerini ve yapılanmanın artık bu şekilde işlediğini söyledi. Yılmaz değişikliğin hem fiziksel hem de zihinsel olarak büyük bir değişim olduğuna dikkat çekti.

BASKİ’NİN KURULUŞUNA YER VERDİ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz konuşmasının başında Büyükşehir olma süreci ile BASKİ’nin kuruluşuna da yer verdi. BASKİ’nin alt yapı sorunlarından su idaresine dair her konuda BASKİ’nin hizmet verdiğini vurguladı. Yılmaz bu süreçte büyükşehir belediyesi olarak alt yapı ve güvenliğe dair tüm sorunların çözümündeki maliyetleri üstlendiklerini söyledi. Yücel Yılmaz yapılan değişimin bazı kesimlerce hala idrak edilemediğini, konunun eleştirilmesi ve yorumlanması gibi durumlarla karşı karşıya kaldığını ifade etti. Yılmaz bu durumun olanı farklı yansıtmaya dönüştüğünü söyledi.

 İSTİKRARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Yılmaz “Biz şehrimizi tanıyoruz. Emin olun seçim çalışmaları bir siyasiye aslında bütün ödevlerinin söylendiği bir platform. İyi ki var.” diyerek seçim süreci çalışmaları hakkında yaşadığı bazı olaylardan bahsetti. Yılmaz seçim sürecinde her vatandaşa dokunmak için tek tek vatandaşlarla el sıkıştığını ve yaptığı her görüşmede yaşadıkları yerlerdeki sorunları dinleyerek çözme sözü verdiğine değindi. Yılmaz göreve geldikten sonra ise şehirdeki tüm seçilmişleri çağırdığını ve ortak paydada buluşulup şehre hizmet verilmesi konusunda görüşmeler yapıldığına dair süreçleri anlattı. Ayrıca Yılmaz şehre hizmet edenlerin liyakatlerinin araştırılması hakkında çalışma yürütüldüğüne yer verdi. Yılmaz seçim öncesi dönemle ilgili tespit ettiği Balıkesir’in en büyük sorunun başkanların sürekli olarak değişmesi olduğunu söyledi. Yılmaz, “Sürdürülebilir yapının oluşması için seçilmiş insanların projelerine devam etmesi gerekir.” diyerek istikrarın önemine işaret etti.

 “KATILIMCI BELEDİYE OLACAĞIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz Balıkesir’in yapılanmasına ilişkin değerlendirmesinde nüfusu fazla olan Bandırma ve Edremit gibi ilçelerin kendilerine yakın olan ilçeler tarafından birer merkez olarak rağbet gördüğünü söyledi. Yılmaz bu konunun farkında olduğunu ve çalışmalarda bunun göz önünde bulundurulduğunu belirtti. Yılmaz ayrıca “Hepimiz katılımcı belediye olacağız, benim de sözüm var diyen basın mensuplarımız, sivil toplum kuruluşlarımız gibi hepimiz beraber bir istişare alt yapısı oluşturduk. Bu alt yapı ile seçim öncesi ve sonrası yapılanlarda uyum var mı bir bakalım.” dedi.

 “AYVALIK VE EDREMİT’TE CİDDİ MÜCADELE VERİYORUZ”

Yılmaz değerlendirmelerinin devamında çevre sorunlarına ve çevreci belediyecilik anlayışına yer verdi. Başkan Yılmaz  “Bu şehirde kalabalığımız, yetkilerimiz, vurdumduymazlığımız ve çevreci arkadaşlarımızın az olması çok ciddi sorunlara yol açacak alt yapılar oluşturmuş. Ancak şuan Balıkesir’de SOS veren uluslararası bağlamda endemik bir türün yok olması veya benzeri bir durum gibi bir konuyla karşılaşmadık. Biz bu konuda çok ciddi mücadele veriyoruz. Özellikle Edremit ve Ayvalık’ta çok ciddi mücadeleler veriyoruz. 45 yıldır dokunulmamış sorunları çözmeye çalışıyoruz. ” diye konuştu. Başkan Yılmaz Edremit körfezi bölgesindeki sorun ve çözümlerine yönelik açıklamalarda bulunarak, Ülkü Yolu’nun sonunda 45 yıldır atılan çöplerin olduğunu büyükşehrin bu çöpleri organizasyonlar oluşturarak temizlediğini, metan gazı üretiminin önüne geçildiğini anlattı.

 “-MIŞ GİBİ YAPMIYORUZ ”

Benzer sorunların Ayvalık ve Burhaniye’de, Bandırma’da ve Erdek’te olduğunu söyledi. Yılmaz, “Çevreci arkadaşlar gelip bir baksalar; Başkanım siz bunları nasıl ele aldınız, kimsenin görmediği yerlerde yatırımlar yapmışsınız diyecekler. Bizler -Mış gibi yapmıyoruz. Biz olması gerekenleri tespit ederek uygulamaya geçiyoruz. Bunlar Balıkesir’in en öncelikli problemleri. Biz bunlar için Bakanlıklarla gerekli iletişimleri kuruyoruz.” dedi. Yılmaz buralarda bulunan belediye başkanlarına yaşadıkları yerlerdeki vahşi depolanma alanlarının nerelerde olduğunu, ayrıca su kaynaklarının temiz olup olmadığını araştırmaları konusunda çağrıda bulunduklarını hatırlattı.

 “KÜLTÜREL KAYNAŞMAYI SAĞLAYACAK ZEMİNİ OLUŞTURMAK GÖREVİMİZ“

Yılmaz çevreci ve katılımcı belediye olmanın yanı sıra ayrıca kültürel bir belediye olunması gerektiğini de söyledi. Yücel Yılmaz  “Şehir insanların karakterini etkiliyor. Biz bu şehri nasıl yönetmeliyiz ona bakıyoruz. ”dedi. Bir arada yaşayan kişilerin de birbirlerine benzediklerini söyleyen Yılmaz köylerde bu durumun bu şekilde olduğuna dikkat çekerken sitelerde durumların farklı olduğuna değindi. Sitelerde herkesin kendi istediği şekilde davranış sergilediğini söyleyen Yılmaz bu sorunu apartman yöneticileri çözemez bizler şehir olarak çözeriz. Belediye başkanının bir görevi de insanların ortak zeminde buluşması, entelektüel yaşam alanlarını beraber oluşturma gibi hep beraber oluşturacağımız şeyleri. Yani insanımızın birbirine karşı duyarlı olmasını sağlamalıyız. İnsanları eğitmek tabi bizim haddimiz değil ama ortamları hazırlamak bu inşaların sosyalleşmesini sağlayacak kültürel faaliyetleri yapmak da bizim görevimiz. Ayrıca bunlar güreş organizasyonlarından tutun kitap festivallerine kadar örneklendirilebilir. “dedi.

 “DEZAVANTAJLI GRUPLAR İÇİN ÇALIŞMANIN SİYASETİ OLMAZ”

Yılmaz ayrıca sosyal belediyecilik anlayışını da dikkat çekerek büyükşehir belediyesi olarak hem kültürel anlamda hem de vicdani olarak düzenlenen sosyal projelerle ilgili ilçe belediye başkanlarına destek vermek istediklerini söyledi. Buna ilişkin organizasyonları herkesin kendi kentinde en iyi şekilde organize edebileceğine dikkat çeken Yılmaz “Bunu oy almak için biz yapıyormuşuz gibi görünmeyelim. Beraber yapalım. Bütçesini ortaya koyalım. Bunları hep beraber yapalım.” çağrısında bulunduklarını söyledi. Yılmaz ayrıca “Dezavantajlı gruplar için çalışmanın siyaseti olmaz ”dedi.

 “PANDEMİ SÜRECİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETTİK ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin Balıkesir’deki yönetimine de yer verdiği açıklamasında, Balıkesir’de sürecin başarıyla yönetildiğini söyledi. Yılmaz, “Bizim hastanelerimizde hiçbir zaman hizmetin durmak noktasına geldiği bir durum olmadı. Biz önceki Valimiz Ersin Yazıcı’nın da olduğu pandeminin ilk döneminden bu yana ne sağlık personellerimiz, ne güvenlik güçlerimizi zor durumda bırakacağımız bir noktaya gelemedik. Bu işi yönetilebilecek en iyi şekilde yönettik” dedi.

 “BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÖRNEK OLACAĞIZ”

Balıkesir stratejik planının da ikinci yılına girildiğini söyleyen Başkan Yılmaz   “Şehirle ilgili planlar çok önceden yapılıyor. Biz bir sorunu hep bir araya gelerek çözelim dediğimizde tabi ki fikir ayrılıkları olabiliyor. Biz bunu şehirde çok üst düzeyde sağladık. Yani ihtiyaçlar noktasında birleştik. 20 ilçemizde de şuanda bir markalaşma bir işi düzgün yapma, bununla ilgili gerçek büyükşehir olarak örnek olacağımızı düşünüyoruz. 10’da 10 kurumsal, mensubu olduğu AK Partiye yakışan ama ayrıca evrensel değerlerden taviz vermeyen güzel bir belediye hizmeti ortaya koyduk.” dedi.

 “HERKESİ DİNLERİM AMA İRADEMİ DE ORTAYA KOYMAKTAN ÇEKİNMEM”

Yılmaz  “Bizim millete hesap verme gibi sorumluluğumuz var buna uygun davranıyoruz. Bizi ıslak zemine çekmeye çalışanlar oluyor bu kişileri anladığımız zaman biz bu kişilere, evet bu senin düşüncen deyip, işimize bakmaya devam ediyoruz. Herkesin fikrine önem veriyoruz. Ancak başkanlık yetkisini de kullanmaktan uzak kalacak bir adam değiliz. Yani herkes fikrini söyler herkesi dinleriz, ancak halkın seçtiği bir belediye başkanı olarak da irademi koyup, ben böyle karar verdim deme hakkımı da kullanırım. Başkan Yılmaz bakanlıklar tarafından da Büyükşehir ekibinin çalışmalarının tebrik edildiğini söyledi. Yılmaz daha yapmak istedikleri projelerin olduğunu ve süreçlerin de devam ettiğini söyledi. Yılmaz, “Biz şehirde askıda soru olarak kalmış hiçbir şeyin içine girmekten korkmuyoruz.“ dedi. Başkan Yılmaz, ayrıca Paşa Camii çalışmaları, Avlu ve Çamlık düzenlemeleri ile ilgili de bilgi vererek sözlerine son verdi.

Yılmaz toplantıda ayrıca Zağnos Paşa Meydan Projesi’nin hava muhalefeti yaşanmaması halinde 9 Nisan’da hizmete açmak istediklerini belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.