Balıkesir Merhaba Gazetesi

BASİAD Başkanı Ümit Baysal: ‘’Deprem Balıkesir Ve Ülkemiz İçin Bir Memleket Meselesidir’’

BASİAD Başkanı Ümit Baysal: ‘’Deprem Balıkesir Ve Ülkemiz İçin Bir Memleket Meselesidir’’
07 Eylül 2022 - 15:26

BASİAD Başkanı Ümit Baysal: ‘’Deprem Balıkesir Ve Ülkemiz İçin Bir Memleket Meselesidir’’

 

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği, deprem konusunu ele almak üzere bir araya geldi.  Toplantıda konuşma yapan BASİAD Başkanı Ümit Baysal “Bir taraftan başta deprem olmak üzere doğal afetlere diğer taraftan da iklim değişikliği kaynaklı felaketlere karşı tüm paydaşlar birlikte hareket etmelidir. Bu konu Balıkesir ve ülkemiz için bir memleket meselesidir” dedi

 

‘’KRİTİK BİR ROL ÜSTLENİYOR’’

Toplantıda konuşma yapan ve büyük sorunların özgün çözümler ve iş birliklerini gerekli kıldığını ifade eden BASİAD Başkanı Ümit Baysal: “Hükümetlerin insani acil durumlara cevap vermek için genel sorumluluğu elbette sürüyor. Ancak yerel topluluklar ve özel sektör ağları da bireylerin, toplulukların dirençli olmaları ve şoklardan kurtulmasında kritik bir rol üstleniyor ”dedi.

‘’YENİ İŞ BİRLİKLERİ GELİŞTİRMELİYİZ’’

Baysal; “Türkiye’de devletin imdada yetişeceği algısının değişmesi, özel sektör başta olmak üzere tüm paydaşların kendi riskini sahiplenmesi ve üzerine çalışması daha sağlıklı sonuçlar üretecektir. Çünkü dayanıklılıkla ilgili yatırımlar ve stratejik ortaklıklar uzun süreli rekabet gücü ve başarının anahtarıdır. İşletmelerimizi dirençli kılmak hem bölgesel hem de toplumsal sıkıntıları minimuma indirmek, her şeyden önce de belirsizliklere hazırlanmak için yeni iş birlikleri geliştirmeliyiz. Sorunun büyüklüğü karşısında her kurumun, her sektörün, her işletmenin bir deprem ve afet kriz yönetimi stratejisinin olması, bunu afet olduktan sonra değil afet olmadan önce planlaması ve afet anında da uygulaması gerekiyor. Ayrıca koordinasyon ve ilgili kamu-yerel yönetimler ile eş güdümlü hareket etme yeteneği kazanılması da kritik önemde.”

“STRATEJİMİZİN BİR PARÇASI AFET VE KRİZ YÖNETİMİ”

Afet ve kriz yönetimini stratejinin bir parçası haline getiren BASİAD’in özel sektörün dayanıklılığını geliştiren çalışmalar yapacağını hatırlatan Baysal, “ Balıkesir İşletmelerinin dayanıklılığını artırmaya yönelik saha çalışmalarının yanı sıra araştırma raporları ile de yol göstermeye ve rehberlik yapmaya çalışacağız. Deprem çalışmalarını yanı sıra iklim değişikliğine yönelik projelerde ürettik.  İşletmelerimizin ve ekonomimizin dayanıklılığını artıracak çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

‘’BALIKESİR ÖZELİNDE DEPREM RİSKİ!’’

Geçmişinde yıkıcı depremler yaşayan ve bir deprem kuşağında yer alan Balıkesir başta olmak üzere Türkiye’nin büyük bir bölümünü etkileyecek felaketlere karşı ortak hareket etme çağrısı yapan Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Baysal;  dünyada ve ülkemizde kırılganlıklar ve riskler her zaman var olacak. Bunlardan ne kadar olumsuz etkileneceğimiz, bilimsel çerçevede aldığımız tedbirler ile risklere ne kadar iyi hazırlandığımız ile ölçülecek.  Depremin Balıkesir özelinde yaratacağı risk; insani ve sosyo-ekonomik açıdan bir memleket meselesidir. Yerel yönetimler, sivil toplum ve iş dünyası olarak bu sürece etkin bir mekanizma ile katılmak, depremin olası yıkıcı sonuçlarını önlemek için tek geçerli yoldur’’ dedi.

Haber: Muhammed Can Akyürek

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.