Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başkan Ergin: “Devlet Analığını Babalığını Göstermeli”

Başkan Ergin: “Devlet Analığını Babalığını Göstermeli”
06 Ekim 2021 - 14:34

Başkan Ergin: “Devlet Analığını Babalığını Göstermeli”

Ayvalık Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yurt sorununa değindi. Devletimiz  analığını ve babalığını kullanmalılar” dedi.

Gençlerin sokak ve parklarda sabahladığına vurgu yapan Başkan Ergin, “Bir anne baba çocuğunu her şeyden ve herkesten esirger. Anneler en derin uykusundan bile çocuğunun üstü açık kaldı mı, üşüdü mü? Kaygısıyla uyanıp kontrol eder. Bugün gençlerimiz sokaklarda, ayrıca parklarda sabahlıyor. Gençlerimizin üstü açık kaldı. Devlet Baba demekle olmuyor. Devlet analığını, babalığını göstermeli” dedi.

KALICI ÇÖZÜM ÜRETMELİLER

Gençlerin barınma sorunlarının giderilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Ergin, “Gençlerimizin üstünü örtmeli, barınma sorunları giderilmeliler. Nedeni ne olursa olsun, ister yanlış göçmen politikaları, ister öğrencileri, tarikat yurtlarına mahkum etme niyetleri, ister halkın yoksullaşması, isterse başka bir sebepten olsun eğitime ulaşmak ve barınmak her gencin her öğrencinin, her yurttaşın anayasal hakkıdır. İktidarı parklarda sabahlamak zorunda kalan ya da bunlara destek verenlerle değil, barınma ve yurt sorununa bir an önce kalıcı çözümler üretmeye ayrıca davet ediyorum” dedi.

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİRİMİ

Küresel iklim değişikliğiyle ilgili mücadele için belediye bünyesinde birim oluşturulduğunu duyuran Başkan Ergin, “Çağımızın en önemli sorunlarından biri endüstriyel yaşamda tüketim toplumlarında üretim ve tüketim süreçlerinde oluşan çevre sorunları. Bu sorunlarla herkesin her kurumun ayrıca mücadele etmesi gerekiyor. Ayvalık Belediyesi olarak biz de üzerimize düşen her şeyi yapmak gayreti içindeyiz. Meclis gündemimizde yer alan Küresel İklim Değişikliğiyle mücadele biriminin kurulması da bu hassasiyete bağlı olarak meclisin huzuruna getirdik. Tıpkı yakın zamanda belediye olarak yeşil enerji adıyla adlandırılan RES yapımına ilişkin getirdiğimiz ve bakanlık onayında olan projemiz gibi” dedi

Çevre duyarlılığı bakımından yerel yönetimlerce de gözetilmesi gereken bir diğer önemli konu olan ayrıca sıfır atık konusunu da gündeme getiren Belediye Başkanı Mesut Ergin şöyle devam etti:

ERGİN“İKTİDARI YOKSULLUKLA MÜCADELE ETMEYE DAVET EDİYORUM”

“Sıfır atık yönetimini kurarak sıfır atık belgesini almaya hak kazandık, hayırlı olsun. Sıfır Atık konusu açılmışken son birkaç gündür Türkiye gündemine oturan bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Katı atıkların dönüşümü ve ayrıştırılarak yeniden kazandırılması süreci duyarlı tüketicilerin hassasiyeti ile başlayıp ayrıca sonrasında “Çöp Toplayıcısı” olarak adlandırılan ve ayrıca aslında başka bir çaresi olmadığı için bu işi yapan yoksul insanlar olmasına karşın bir çevre savaşçısı gibi çalışan garibanlara karşı topyekün bir mücadele başlattılar. Kamuoyundaki pek çok kişi gibi ben de bu hiddete ve hassasiyete bir anlam veremiyorum. Ve buradan iktidarı çaresiz yoksullarla değil, ayrıca yoksullukla mücadele etmeye davet ediyorum.”

AŞIYA DAVET

Konuşmasında aşı konusuna da değinen Başkan Ergin, koronavüris pandemisinin bir türlü kontrol altına alınmadığını belirterek ve ayrıca bu hastalıkla mücadelede bilimsel olarak kanıtlanan tek yöntemin aşı olduğunu hatırlatarak, “Öncelikle herkesi aşı olma konusunda hassasiyete ve aşı olmaya davet ediyorum. Lütfen en az iki doz aşımızı olalım ve ayrıca maske, mesafe, hijyen gibi konularda kurallara titizlikle uyalım” dedi.(Ayvalık Belediyesi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.