Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’nin Gündeminde Havran Barajı Var

CHP’nin Gündeminde Havran Barajı Var
11 Ağustos 2022 - 15:56

CHP’nin Gündeminde Havran Barajı Var

 

Havran ovasını teğet geçip, Edremit ve Burhaniye’yi sulayan Havran barajından Havran’lı üreticilerin faydalanamadığını belirten CHP’li vekiller ve İl Başkanı Serkan Sarı bir açıklama yaptı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı, Milletvekilleri Ensar Aytekin ve Fikret Şahin, Havran ovasının Çamdibi köyü mevkisinde incelemelerde bulundu. İlçe Başkanı Bedri Şahin ve parti yöneticilerinin de katıldığı açıklamada sulama suyu kullanan üreticilerin şikayetleri gündeme getirildi.

Serkan Sarı “Mağduriyet Var” Dedi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı yaptığı açıklamada Havran’lı üreticilerin kendi suyunu kullanmadığını, baraj suyunun 4 katı maliyetle, bir saat kullanılan yeraltı suyuna 95 TL ödendiğini dile getiren Sarı “burada yaşanan şey, üreticiyi mağdur etmektir. Havran’lı üretici, sulama yapmak için DSİ kuyularından çektiği suya saatlik 95 TL verirken, aynı şekilde 1 saat baraj suyu çekilse yarıdan fazla tasarruf sağlayacak. Barajın işletmesi Baski’de. Ve Büyükşehir burada Havran’lı üreticilerimizi mağdur ediyor. Havran’ ın suyu Havran’a çok görülüyor. ” ifadelerine yer verdi.

 

 

Şahin “Sulama Yapılmalı”

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin ise  “Burada mandalina ve incir bahçeleri var, buralarda yılda 6 7 kez sulama yapılması lazım. Ve bu çok ciddi bir maliyet oluşturuyor. Havran barajından verilen su, Burhaniye ve Edremit’e gidiyor ama Havran’lı üreticiler AKP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından mağdur ediliyor ” ifadelerine yer verdi.

Aytekin “Koruma Yetersiz”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ise burada yaptığı konuşmada ” Havran’da bize iletilen iki konu için buradayız.”dedi.İlkinin Havran ovasının sulama sorunu olduğunu diğerininse hırsızlık vakaları olduğunu belirtti.Aytekin şöyle konuştu: “ Havran’lı üreticilerimiz  Havran Barajının, ovayı teğet geçmesinden ve kendilerinin bu sudan faydalanamamasından yana şikayetçi. Havran’ın suyu Havran’a verilmiyor. Bir diğer konu ise tarlalarda yaşanan hırsızlık konusu. Bu hırsızlık olayları artık ayyuka çıkmış durumda. Kolluk yetersiz kalıyor. Koskoca Havran ovasında 3 koruma var”

“Hırsızlar  Çalıp Gidiyor”

“ Hırsızlar şebeke halinde geliyor, tarlayı gözüne kestiriyor ve bir gecede bütün mahsülün neredeyse yarısını çalıp gidiyor. Tarlada kadın incir toplarken, eşi ise elinde tüfekle tarlada nöbet tutuyor. Zeytinden tutun tüm ürünlerde bu hırsızlık yaşanıyor. Ve bu konuda yasal düzenlemeler caydırıcı. Hırsızlığın basit hırsızlık olarak görülmemesi gerekiyor. Meclise verdiğimiz teklifle bu hırsızlığı nitelikli ve organize hırsızlık kapsamına alınması için adımımızı attık. Üreticilerimizin sorunlarını takip etmeye devam edeceğiz.” dedi. Serap Acar

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.