Balıkesir Merhaba Gazetesi

FETÖ’nün El Konulan Yurtlarını KYK’ya Değil Yandaşlara Tahsis Etmişler

FETÖ’nün El Konulan Yurtlarını KYK’ya Değil Yandaşlara Tahsis Etmişler
14 Ekim 2021 - 16:00

FETÖ’nün El Konulan Yurtlarını KYK’ya Değil Yandaşlara Tahsis Etmişler

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, son günlerde gündeme düşen TÜGVA dosyalarında yer alan yurt tahsislerine dikkat çekti. Terör Örgütü FETÖ’nün el konulan yurtlarının Kredi Yurtlar Kurumu’na devredilmesi gerekirken, AKP’nin desteklediği vakıflara bırakıldığını belirten Aytekin, “yayınlanan belgelere göre, el konulan yurtlar KYK’ya geçmemiş, doğrudan AKP’nin arka bahçesi olan vakıflara tahsis etmişler. Öğrenciler sokakta barınamıyoruz diye isyan ederken, aileler kapı kapı yurt ararken, birileri saltanatını sürdürmüş. Bu yurtların devri KYK’ya yapılmalıydı. 3. Kişi veya kurumlara hele hele vakıflara devredilmesi mala çöküp, sebepsiz yere kamuyu zarara uğratmaktır.” dedi.

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

Sün günlerde gazeteci Metin Cihan’ın yayınladığı belgeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlunun mütevelli heyetinde olduğu TÜGVA’nın içine düştüğü durumu gözler önüne seriyor. Çok sayıda kişinin kamuda işe girmesi için torpil talebiyle başvurduğu TÜGVA’nın adeta paralel bir yapılanmaya dönüştüğünü görüyoruz. Yüzbinlerce aday, devlet memuru olabilmek için dirsek çürütürken, gecesini gündüzüne katıp çalışırken birileri toplu listeleri ulaştırarak kamuda iş başı yapıyorlar. Bu durum başlı başına bir skandaldır.

Yurtlar Peşkeş Çekildiler

Skandallar sadece kişilerin işe alınmasında değil. Birçok ilde terör örgütünün yurtlarına el konulmuşlar. Bu yurtların devletin doğrudan da Kredi Yurtlar Kurumu’nun envanterine girmesi gerekirken, yayınlanan belgelere göre yandaş vakıfların bunları aldığı görülüyorlar. Burada kamu zararı var. Bu yurtlar, devlete geçse; çok sayıda öğrenci devletin imkanlarından faydalanacak, devlet cüzi de olsa bir gelir elde edecektiler. Ancak görüyoruz ki yandaş vakıflar buraları ele geçirmiş. Vakıflar, varlıklarını halka aktaran yapılardır. Halk için çalışırlar. Ama burada tam tersi durum var, vakıfları nasıl ihya ederiz diye düşünmüşler.

Balıkesir’deki Yurtlara da Çökmüşler

Listelere bakınca, Balıkesir’de de benzeri durumları görüyoruz. Sındırgı’da İlim Yayma Cemiyeti’ne, Bandırma ve ayrıca Edremit’te Ensar Vakfı’na, Karesi’de Önder İmam Hatipliler Derneği’ne, Altıeylül, Bigadiç ve Edremit’teki bazı yurtların da TÜRGEV’e geçtiğini görüyoruz.

Bu Yapılar Derhal Devlete Devredilmeliler

Çok sayıda öğrencimiz, üniversiteli gencimiz yurt bulamadığı için mağdurken, barınamıyoruz diye isyan ederken; AKP’nin kara deliği ve ayrıca arka bahçesi olan bu kurumlara ayrıcalık tanınmış ve kamunun olması gereken yurtlar, bu kurumlara devredilmişler. Bu bir suçtur. Kamunun malına el koymaktır. Gasp etmektir. 3.kişiye devrolunamaz. Ortada kamu zararı da vardır. Bu yurtlar kamunun elinde kalsaydı tahsis işlemlerinden bugüne kadar devlet cüzi bir gelir elde edecekti. Bu gelir kaybının ilgililerine ayrıca rücu edilmesi gerekiyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.