Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘’Güvenli Sağlıklı Çalışma Alanları İstiyoruz !’’

‘’Güvenli Sağlıklı Çalışma Alanları İstiyoruz !’’
11 Kasım 2021 - 15:24

‘’Güvenli Sağlıklı Çalışma Alanları İstiyoruz !’’

Balıkesir Tabip Odası Şube Başkanı Necdet Uçan sağlık çalışanlarına güvenli bir çalışma ortamı sağlanması hakkında basın açıklaması yaptı.

‘’Panderiminin Yıkıcı Etkisiyle Yaşamaya Devam Ediyoruz’’

Necdet Uçan:’’ İlk resmî vakanın açıklandığı 11 Mart 2020’den bugüne 19 ayını geride bıraktığımız COVID-19 pandemisinin yıkıcı etkisini yaşamaya devam ediyoruz. Kuşkusuz geride bıraktığımız bu süreçte pandemiden en çok etkilenen sağlık emekçileri oldu. İktidarın sağlık emekçilerini ve toplumu yok sayan anlayışı nedeniyle önlenebilir bir hastalıktan 192 si Hekim olmak üzere 497 sağlık çalışanımızı kaybettik. ‘’dedi.

‘’İş Yükü Artıyor’’

Uçan açıklamasında sağlıkçıların iş yükünün arttığını vurguladı : ‘’ Tüm pandemi süreci boyunca hekimler ve sağlık çalışanları uygun olmayan çalışma koşullarında uzun süre çalışmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan, şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen, eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik/ödüyoruz. Pandemi sürecinde öncelikli planlama birinci basamakta yapılması gerekirken; (test, temaslı takibi, yaşam alanlarının salgına göre düzenlenmesi vb.) bu yapılmadı ve salgın hastanelerde karşıladılar. Bu plansızlığın sonucu olarak sağlık çalışanlarının iş yükü arttı, çok sayıda sağlık emekçisi hastalığa yakalandı.’’

‘’Motivasyon Düşüyor’’

Uçan ‘’ Bir çok kadro ve bölüm Şehir Hastanesine alınırken, şehrin merkezinde bulunan ve kullanım alışkanlığı çok yüksek olan Balıkesir Devlet Hastanesinde bir çok branşta uzman hekim sayısı çok azaldı. Bu da iş yükünün artmasına, ek ödeme konusundaki sıkıntılar da motivasyonun düşmesine neden oldu. Sağlık Bakanlığı çalışma alanlarımızda COVID-19’a ilişkin gerekli önlemleri almadı. Örneğin; “mühendislik ve idari önlemleri” (havalandırma, filtrasyon, nöbet değişimleri öncesi gerektiğinde dezenfeksiyon, fiziksel mesafe bariyerleri oluşturmak, işyerine güvenli ve mesafeli ulaşımı sağlamak…) gibi yükümlülükler yerine getirilmedi’ ’dedi.

‘’Güvenli Ortamlarda Öalışma Hakkı İhlali’’

Uçan : ‘’ Temel insan hakları arasında yer alan güvenli ortamlarda çalışma hakkı; bu süreçte ihlal edildi. İş güvenliği, uygun çalışma ortamı, ayrıca uygun çalışma süresi, izin ve dinlenme hakkı, uygun işte çalıştırılma, adil ücret ve örgütlenme hakları salgın döneminde göz ardı ettiler. Özellikle pandeminin ilk aylarında sağlık çalışanları maske, siperlik, gözlük, eldiven, ayrıca dezenfektan gibi koruyucu materyallere ulaşmakta ciddi sorunlar yaşadı. Salgının ilerleyen dönemlerinde ise Aile Sağlığı Merkezlerinde, iş sağlığı ve güvenliği gibi birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanları ve işyeri hekimleri yeterli ve nitelikli kişisel koruyucu donanıma (KKD) ulaşım sıkıntısı yaşadı. İstifa, emeklilik, rapor alma, izin, ayrıca mola haklarının kullanılması genelgelerle resmileştirilerek engellediler.

Sağlık Dönüşüm Programı adı altında sağlığı piyasalaştıran bu sistemin mevcut olumsuzlukları pandemi sürecinde net olarak ortaya çıktı. Çöken sağlık sisteminin bedelini ödüyoruz ve ayrıca daha fazla bedel ödemek istemiyoruz; Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce çalışma alanlarımızda düzenleme yapmaya çağırıyoruz!’’ dedi.

Uçan :’’ OHAL KHK’leriyle hukuksuzca ihraç edilen, güvenlik soruşturması gerekçe edilerek ataması yapılmayan tüm hekimlerin/kamu emekçilerinin derhal görevlerine başlatılmasını,  Birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini ve sevk zinciri uygulamasına geçilmesini,  İşverenler, sağlık çalışanlarına 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre COVID-19’dan korunma, KKD kullanımı, hastalık yönetimi vb. konularda eğitim vermek ve bu eğitimleri her birim değişiminde yenilemek zorundadır.  Korunmayla ilgili havalandırmadan, iş örgütlenmesine, iş yükünün düzenlenmesine kadar geniş bir yelpazede işçi sağlığı ve ayrıca güvenliği ile ilgili önlemler de sorumlulukları arasındadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun ayrıca etkin bir şekilde uygulanmasını İstiyoruz!’’dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.