Balıkesir Merhaba Gazetesi

Karesi Belediyesi’nden Balıkesir’de Bir İlk

Karesi Belediyesi’nden Balıkesir’de Bir İlk
24 Kasım 2022 - 11:58

Karesi Belediyesi’nden Balıkesir’de Bir İlk

 

Karesi Belediyesi, Sıfır Atık hedeflerine yeni yeni adımlarla yaklaştı.

 

Karesi Belediyesi, Balıkesir’in ilk Atık Getirme Merkezi’ni faaliyete 28 Kasımda geçecek. Çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak adına 3 bin 102 metrekarelik alana sahip tesiste kâğıttan metale, camdan plastiğe kadar 14 grup atık kabul edilecek.

 

 

Atık Getirme Merkezi Tamamlandı

Karesi Belediyesi çevre kirliliğini önleyecek. Geri dönüşümü mümkün olan atıkları yeniden ekonomiye kazandırmak için çalışma başlattı. Balıkesir’in ilk Atık Getirne Merkezi, Karesi Belediyesi tarafından faaliyete geçti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın katkılarıyla Karesi Belediyesi Üçpınar Mahallesi’ndeki Temizlik İşleri Müdürlüğü alanı içerisinde inşası tamamlanan Katı Atık Getirme Merkezi, 28 Kasım Pazartesi Günü saat 12.00’da açılacak.

 

 

14 Grup Atık Kabul Edilecek

Merkez’de çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak adına 3102 metrekarelik alana sahip tesiste kâğıttan metale, camdan plastiğe kadar 14 grup atık kabul edilecek. Yapılan Atık Getirme Merkezi sadece vatandaşlarımıza atıklarını getirebilecekleri bir tesisten çok daha fazlasını vaat ediyor. Vatandaşlar atıklarını isterlerse kendileri, isterlerse de Karesi Belediyesi İletişim Merkezini arayarak atıklarını bulundukları adresten aldırabilecekler. Tesiste ilerleyen süreçte çevre bilincini arttırmak amacıyla özellikle öğrencilere yönelik çeşitli sıfır atık etkinlikleri ve seminerler düzenlenecek.

Tesis Doğaya Neler Kazandıracak?

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden oluyor. Tek bir kot pantolonu üretmek için 2 bin 500 ile 10 bin litre su harcanıyor. Sadece bir tişört için 2.700 litre su harcanıyor. Bu 13.500 bardak su demek. 1 ton kağıdın geri kazanılması ile 17 ağacın kesilmesi önlenir, 177 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir, 4100Kwh enerji tasarufu sağlanır. 1 ton plasatiğin geri kazanılması ile 5774 Kwh enerji tasarufu sağlanır, 41 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir ve 16.3 varil petrolden tasarruf edilir. Haber: Nursima Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.