Balıkesir Merhaba Gazetesi

“PANDEMİ SÜRECİNDE KADIN” KONUŞULACAK

“PANDEMİ SÜRECİNDE KADIN” KONUŞULACAK
26 Ekim 2020 - 13:19

“PANDEMİ SÜRECİNDE KADIN” KONUŞULACAK

 

7.Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nin bu yılki ana teması “Pandemi Sürecinde Kadın” olarak belirlendi.

4 Mart 2021 tarihinde dijital platformda gerçekleşecek KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde düzenlenen 7. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nin bu yılki ana teması “Pandemi Sürecinde Kadın” olarak belirlendi. KADEM Balıkesir İl Temsilciği tarafından 22 Kasım’da bildiri başvuru özetlerinin alımının sona ereceği belirtilerek kongrede akademisyen ve uzmanlardan, belirlenmiş başlıklar altında temaya katkı sunmaları beklenildiği ifade edildi.

KADEM Balıkesir İl Temsilciği tarafından yapılan açıklamaya göre başkanlığını Prof. Dr. Alev Erkilet’in yapacağı kongreye sunulacak bildirilerden ilk üçe giren makaleler ödüllendirilecek. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, İbn-i Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen kongrede pandemi döneminde kadın temasına yönelik konuşulması bekleniyor.

 

Konuyu Farklı Disiplinlerden Uzman ve Akademisyenler Değerlendirecek

KADEM belirlenen kongre temasına yönelik olarak açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada Covid-19 pandemisinin küresel düzlemde getirdiği değişikliklere değinilerek şöyle kaydedildi:

“Salgının, bireysel psikolojiden sosyal hayata, aile düzeninden ekonomik şartlara bir dizi yansımaları oldu. Zaman yönetimi, mutluluk düzeyleri, aile içi şiddet vakaları gibi farklı boyutlarda birçok meseleye dair yeni durumlarla karşı karşıya kalındı. Kısaca kamusal ve özel alanların iç içe geçtiği yeni bir süreç başladı. Pandeminin kadınların hayatına çok yönlü etkisi ise özel olarak ele alınması gereken bir durum olarak karsımıza çıktı. Kongrede bu süreç, “Pandemi Sürecinde Kadın” başlığı altında farklı disiplinlerden uzman ve akademisyenlerin sunacağı bildiri başlıklarıyla derinlemesine masaya yatırılacak.

 

Pandeminin Kadınların Ev-İş-Aile ilişkilerine Etkileri Ele Alınacak

Gerek akademide gerek sahada kadının insanlık onurunu teslim etmek gayesiyle çeşitli çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak kongrede, COVID-19 sürecinde ev-iş-aile ilişkilerinin kadınların hayatına nasıl yansıdığının ortaya konulması amaçlanıyor. Konu “Pandemi Sürecinde Bilginin Kamusallaşması ve Kadının Rolü”, “Salgında Sınırsız Erişim: Uluslararası Eğitimde Fırsat Eşitliği”, “Pandeminin Cinsiyete Dayalı Eşitsizliklere Etkileri”, “Pandemi Sürecinin Ev İçi Şiddete Etkisi”, “Pandeminin Sosyolojik ve Psikolojik Etkileri”, “Dijital Okuma Seferberliği”, Dijital Yaşam Kültürü, “Yas ve Salgın” gibi birçok bildiri başlığı altında, farklı perspektiflerle ortaya konulacak. ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.