Balıkesir Merhaba Gazetesi

2021’de Balıkesir Afetlere Karşı Bilinçleniyor

2021’de Balıkesir Afetlere Karşı Bilinçleniyor
19 Mart 2021 - 15:17

2021’de Balıkesir Afetlere Karşı Bilinçleniyor

Balıkesir’de AFAD “Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi” kapsamında bugüne dek 37 bin kişiye afet eğitimi verdi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak “Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi” ile yaşlı genç herkesi afet konusunda bilinçlendirmek ve afet farkındalığı oluşturmak amacında olduklarını söyledi.

TANITIM TOPLANTISINI YAPTILAR

Balıkesir Valiliği himayesinde Balıkesir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülecek olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün desteklediği “Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi” tanıtım toplantısı yoğun katılım ile gerçekleşti.

AFAD 31 BİN 800 KİŞİYE EĞİTİM VERDİ

Programda Afet Eğitim Yılı Projesi tanıtım videosu sonrası açılış konuşmasını yapan Balıkesir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bayram Şahin, 2021 yılının İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile Türkiye Afet Eğitim Yılı olarak ilan edildiğini bu bağlamda tüm illerde afet eğitim seferberliği başlatıldığını söyledi. Hedefin 51 milyon kişiyi afet bilinci konusunda eğitmek olduğunu söyleyen Müdür Şahin, Balıkesir için ise, “Afet eğitim çalışmaları kapsamında mart ayı itibariyle 31 bin 800 kişiye afet farkındalık eğitimi verilmiştir. Risk azaltma plan çalışmaları devam etmekte olup, nüfusu 50 binin üzerinde olan ilçelerimizde İlçe Afet Yönetim Merkezleri kurulmaya başlanmıştır. Türkiye genelinde belirlenen toplanma alan sayısı 20 bin 309 iken Balıkesir’de toplanma alanı olarak belirlenen yer sayısı ayrıca bin 585 ile Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır.” dedi.

YILMAZ: “EKSİKLERİMİZİ FARK ETTİK”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da yerel yönetim olarak afet konusunda belediye ve kamu kurumlarındaki kapasite belirleme çalışmaları esnasında kurumlar arası iletişim sorunu K9 arama kurtarma köpeği gibi eksikleri olduklarını anladıklarını söyledi. Yılmaz, “Eksiklerimizi fark ettik, insanların çok hızlı panik olduğunu fark ettik. Bununla ilgili eğitim birimimizi daire başkanlığına dönüştürdük. İlk sene pandemi yoktu 79 bin öğrenci ve ayrıca yetişkinimize afetlere karşı neler yapılmasıyla ilgili eğitim verdik.” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNDEN PROJEYE DESTEK

AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur ise 20 yıl öncesine göre Türkiye’nin bugün eğitimden ulaşıma, sağlığa her alanda daha iyi bir yere geldiğini söyledi. Özellikle toplumdaki farkındalığı sağlamak ve afet anındaki vatandaşın bilincini sağlamak adına planlanan projeyi desteklediklerini açıkladı. AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı’da 1999 depreminde görevli olarak Sakarya, Göçlük ve Yalova’ya gittiğini yaşadıklarını şimdi bile hatırladıkça ürperdiğini söyledi. Afet konusunda eğitim önemine dikkat çeken Milletvekili Subaşı, bu bağlamda AFAD ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye’nin başarılı ve Türkiye’ye örnek çalışma ve başarıları olduğunu ifade etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.