Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Kentsel Dönüşüm

Balıkesir’de Kentsel Dönüşüm
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
17 Ağustos 2022 - 8:06

Balıkesir’de Kentsel Dönüşüm

 

Kentsel dönüşüm depreme karşı en önemli güçlerden biri gibi görülebilir. Yakın tarihimizin en acı ve unutulmaz felaketlerinden biri olan 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam tamına 23 yıl geçti. Depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi ise yaralandı. Bir deprem bölgesi olan ülkemizde benzer acıların bir daha yaşanmaması için güvensiz yapıların yenilenmesi elzem.

17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi de üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen geride bıraktığı acılarla hafızalardaki tazeliğini hala ilk günkü gibi koruyor.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizin yüzölçümünün yüzde 92’si, nüfusunun yüzde 95’i, büyük sanayi merkezlerinin de yüzde 98’i ne yazık ki deprem kuşağında bulunuyor. Depremler, meydana getirdiği hasar ve can kaybı açısından ise Türkiye’de yaşanan afetler içerisinde birinci sırada. Balıkesir’de de kentsel dönüşümle birlikte yeniden inşa edilen binalar var. Hala kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor ve önlem alınması noktasında bir çaba söz konusu. Ancak her yaşanan sarsıntıda bu konu daha çok gündeme gelebiliyor. Kentsel dönüşüm bu anlamda en önemli gücümüz, umudumuz ve çaremiz durumunda. Deprem gerçeğine alışmanın, depreme rağmen güvenle yaşamanın ve yeni acıların önüne geçmenin tek yolu yapıların güvenliğini sağlamak. Bu anlamda kentsel dönüşüm seferberliğinin daha da hızlandırılması gerektiğini düşünüyorum. Sağlıkla sağlıklı binalar inşa edilmesini temenni ediyorum. Afetler kaçınılmaz ancak önlem alınabilir…

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.