Balıkesir Merhaba Gazetesi

İşte Balıkesir’de Vakalarda Yoğun Artış Yaşanan Bölgeler

İşte Balıkesir’de Vakalarda Yoğun Artış Yaşanan Bölgeler
23 Mart 2021 - 16:45

İşte Balıkesir’de Vakalarda Yoğun Artış Yaşanan Bölgeler

 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, ilde yaşanan Covid-19 vaka artışları ile ilgili Çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

Durumun Vahameti Ve Endişe Verici Boyutu Öne Çıkıyor

Vali Şıldak’ın açıklamalarında yer alan bazı ayrıntılarda durumun vahameti ve endişe verici boyutu öne çıkıyor. Özellikle, Mutasyonlu virüsün nasıl yayıldığı ve yoğun vaka çıkışlarının yaşandığı bölgeler ayrıca dikkat çekiyor. Şıldak açıklamalarında, işletmelerde ortaya çıkan vaka ve yüksek orana da ayrıca işaret ediyor. Şıldak’ın açıklamalarında tüm bu gelişmelere karşı alınan güncel tedbirlerde belirtiliyor.

AA’ya konuşan Vali Hasan Şıldak, yoğun vaka çıkışları ile ilgili olarak şunları kaydetti;

“Son 3 günün o haftaya, son 1 haftanın da ondan öncekine göre artış eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Tırmanış hala devam ediyor. Şu anda da ilimizin kuzeyinde, il merkezinde, Susurluk, Bigadiç, Dursunbey ve Ayvalık hattında yoğun bir vaka çıkışıyla karşı karşıyayız.”

İşletmelerde Tespit Edilen Vakalar Dikkat Çekiyor

Vali Şıldak’ın açıklamalarında yer alan bir diğer ayrıtı ise,  işletmelerde yaşanan vakalar oldu. Şıldak, Balıkesir’in 13-19 Mart verilerine göre, vaka sayısı en fazla 4’üncü il olduğunu hatırlattı. Ayrıca, 100 bin kişide 288,16 vaka görülen ilde, Bandırma ve Erdek ilçelerinde, hızlı yayılan “İngiltere varyantı” mutasyonlu virüsün görüldüğünü söyledi. Şıldak, özellikle Bandırma’da bin çalışanı bulunan fabrikaların her birinde 100’ün üzerinde vaka tespit edildiğini de aktardı.

Şıldak vakaların nasıl yayıldığı ve alınan güncel tedbirlere dair olarak da şunları kaydetti:

“En çok maalesef kapalı ortamlarda ve ev ortamlarında bulaşıyor. Hasta olan kişilerin kendi aile efradına bulaştırması söz konusu. Temaslılara çok rahat bulaşıyor, yüzde 50’yi bulan oranlarda temaslılara bulaşabiliyor. Her türlü ziyaretin yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz, vatandaşlarımıza şiddetle bundan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Hafta sonu aldığımız kararla da buna ilişkin bir düzenleme yaptık. İlimiz genelinde apartman, bina ve site yöneticilerine tebligat yapıyoruz. Vatandaşlarımıza ev ziyareti yapmamalarını hatırlatıyoruz.”

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.