Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yetenekli Kalemlerin İç Dünyası

Yetenekli Kalemlerin İç Dünyası
Elif Yavaş( elifyavas@gazetemerhaba.com )
13 Ekim 2021 - 8:57

Yetenekli Kalemlerin İç Dünyası

Yetenekli kalemlerin, suluboya fırçasında gezinen marifetli ellerin, ahşap ustasının gözlerinde parıldayan çalışma aşkının canlı şahidi oldunuz mu hiç? Özellikle “genç kalem” diye bahsettiğimiz çiçeği burnunda yazarlarımızın iç dünyasını, yazar kalemini, eğitim aşkını, hayatla mücadelesini yakından izleyin. Ben yirmili yaşlarımın başındayken mesela nerdeyse kendimden yaşça yarım asır büyük olan yazarlarımızla tanışırdım. Kitap fuarlarında dedemiz-ninemiz yaşındaki 70-80 yaş grubu yazarlarla, kendimden 30-40-50 yaş büyük olan emekli öğretmenler ile saygılı sohbetlerim olmuştur. Öyle zaman oluyor ki bir bakıyorsunuz kendi yaş grubunuz hiç yok etrafınızda çünkü siz onlardan hızlı basamaklar çıkıp donanımlı eğitimler alarak yazmaya hiç ara vermeden hayata yol çizmişsiniz.

Yerinde sayan, 25. yaşını doldurup da hâlen “açık öğretimden hangi ön lisans bölümüne kaydolsam ki” diye kararsız kalan, kendine olan öz güveni olmayan, evlilikte acele eden, kariyer yapmayla anneliğini yürütemeyen kız arkadaşlarınız zaten sizinle bir kahve saatinde bile kaliteli vakit geçiremiyorlar emin olun. Oysa seksenlik, doksanlık çınarlarımız o kadar donanımlılar ki yayımlanan yüzlerce kitabıyla, hayat felsefesiyle, duruşu ve giyimiyle bana bilgi aşıladılar.

Bursa’daki kitap fuarlarımızda Gülten Dayıoğlu, Yavuz Bahadıroğlu, Üstün Dökmen, Cüneyd Suavi, İpek Ongun, Canan Tan, İskender Pala gibi çok okunan Türk yazarlarımızı tanıyabilmek yahut böyle kıymetli psikolog, emekli öğretmen, yazar, şair, sanatçı, doktor, sosyolog, öğretim üyesi, profesör büyüklerimizden tavsiyeler alıp anılarımda paylaşmak beni rahatlatıp gurur verirdi.

İşte yetenekli kalemlerin yaşı kaç olursa olsun cumhuriyetimizin dev çınarı olan o ustalarımızın ışığından ilham alıyoruz, altmış yaş üstü için yaşlı yazarlar deyip hiçbirini hafife almayın ki her birinizi cebinden çıkartırlar. Tam aksine; hepsinin hayalleri kıpır kıpır, içlerindeki çocuğu öldürselerdi zaten kitap yazamazlardı. Eğer bir yazarla, yetenekli kalem ustasıyla hiç yüz yüze tanışmadıysanız bugünden itibaren hemen eyleme geçin derim. Yetenekli kalemlerin iç dünyasında, donanımlı bilgileri ışığında yol alın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.