Balıkesir Merhaba Gazetesi

CEMRELER

CEMRELER
06 Mart 2015 - 0:05

Genel

Cemreler havaya, suya düştü ve üçüncü cemre  6 mart günü toprağa düşecektir. Sözlükler de ve eski eserler de cemre ile ilgili yazılanları hatırlayalım.

Halk arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına kısaca cemre denilmektedir.

Cemrenin birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır.Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 şubat), ikincisi suya (26-27 şubat) ve üçüncüsü de (5-6 mart) toprağa düşer.

Bazı meteoroloji uzmanlarına göre sanıldığı gibi cemrede güneş ışınları atmosferimizi doğrudan ısıtmaz. Fakat yer yüzeyi güneş ışınlarını yutarak önce kendini ısıtır ve sonra atmosferi ısıtır. Açık bir günde, atmosferin alt tabakasından geçen güneş enerjisi yeryüzü tarafından yutulur. Dolayısıyla yeryüzü ısınır .

Cemre kelime manası olarak kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan sıcaklık yükselmesi olarak ifade edilir.

Cemrelerin yılın kasım döneminin yüzüncü gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle alakalı gözleme dayalı bir veri olduğu söylenmektedir.

İstanbul’da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma da cemrelerde mevsim normallerinin üzerinde az ya da çok bir sıcaklık artışı tespit edilmiştir.

Bir rivayete göre cemre üç yıldızdan ibarettir. Bunlar tarf, han’a ve cephe yönünde parlak ve bir çeşit kırmızılığa meyilli oldukları için cemre denilmekteymiş. Düştü denilmesi gruba meyilli anlamında kullanılmasıdır.

Eski atalarımız seneyi Kasım (kış) ve Hızır (yaz) olmak üzere yılı ikiye bölmüşlerdir. Kasım yüz seksen gün, Hızır yüz seksen altı gün sürermiş. Kasım günleri sekiz kasımda başlar. Kasımın kırk altısında, kırk gün anlamına gelen erbain, seksen altısında elli gün anlamına gelen hamsin girer ve böylece kışın en soğuk zamanları sayılan doksan gün geçmiş olurmuş. Kasımın 105 ‘inde (19-20 şubat) birinci cemre havaya, 112’sinde (26-27 şubat) ikinci cemre suya ve 119’unda 6 mart bazı yıllar 5 mart da üçüncü cemre toprağa düşer. Buna göre de öne havanın sonra suyun sonra da toprağın ısındığı kabul edilirmiş.

Rabbimiz önce inanların gönüllerini ısıtsın ve tüm insanlığın gönüllerini…Amin…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.