Balıkesir Merhaba Gazetesi

Orman Köylülerine Güneşten Elektrik Desteği

Orman Köylülerine Güneşten Elektrik Desteği
17 Kasım 2021 - 12:44

Orman Köylülerine Güneşten Elektrik Desteği

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY desteklemeleri ile orman içi ve bitişiğinde yaşayan orman köylülerinin mevcut geçim kaynaklarını iyileştirici projeler yanında yeni ve alternatif projeler uygulanarak, ekonomik ve sosyal yönden güçlenmeleri sağlıyor.

Orman Bölge Müdürlüğünce, lisanssız elektrik üretimi ile ilgili mevzuat değişikliği ile birlikte orman köylerinde farkındalık oluşturmak ve kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1,5 kw gücünde şebekeye bağlı çatı tipi güneş enerjisinden elektrik üretimi projesi uygulanmaya başladılar.  İdare müddeti 20-25 yıl olan bu sistem güneşlenme olduğu sürece elektrik üretecekler. Tip proje olarak uygulanan bu projenin 15 bin 410 TL. ORKÖY Desteği 7 bin 590, TL. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile sağlanan GEF Desteği olmak üzere ayrıca toplam 23 bin 000 TL.

Bu 23 bin 000 TL desteğin 10 bin 672 TL.si hibe olarak, geriye kalan kısmı faizsiz olup 7 eşit taksitte ayrıca 7 yılda ödeyecekler. Uygulamanın yapıldığı Erdek Ballıpınar Mahallesinde ayrıca ilk faturalar aldılar.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.