Balıkesir Merhaba Gazetesi

Zihne Fayda Gönle Deva

Zihne Fayda Gönle Deva
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
04 Temmuz 2022 - 8:33

Zihne Fayda Gönle Deva

 

Kitap okumak hem fiziksel hem de zihinsel fayda sağlıyor. Kitap okumanın beyin bağlantılarını kuvvetlendiren bir gücü var. Kitap dediğimizde kimileri için olmazsa olmaz kimileri içinse eh işte bazen okurum cevaplarını duyarız. Okumayı alışkanlık edinmemiş kişilerin önemsemediği bir konudur kitap.

Oysaki önemi sözde değil özde yaşanan güzellikleri yaşatır iyi bir kitap. Üstelik araştırmacılar, MRI taramalarını kullanarak, okumanın beyindeki karmaşık bir devreler ve sinyaller ağını güçlendirdiğini doğrulamış. Okuma yeteneği olgunlaştıkça, bu ağlar da daha güçlü ve daha karmaşık hale geliyor.

2013 yılında yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar, bir roman okumanın beyin üzerindeki etkisini ölçmek için fonksiyonel MRI taramaları kullanmıştır. Çalışma katılımcılar 9 gün boyunca “Pompeii” romanını okumuşlar ve hikayede gerilim arttıkça, beynin giderek daha fazla alanının aktiviteyle aydınlandığı gözlemlenmiştir. Beyin taramaları, okuma periyodu ve sonraki günler boyunca, özellikle hareket ve ağrı gibi fiziksel duyumlara yanıt veren beynin somatosensoriyel korteksinde, beyin bağlantısının arttığını göstermiş.

Empati yeteneğinizi artırır

Araştırmalar, kitap okuyan insanların başkalarının duygularını ve inançlarını anlama konusunda yüksek bir yetenek geliştirdiğini göstermiştir. Araştırmalara göre, genç yaştan başlayarak düzenli olarak kitap okuyan öğrencilerin yavaş yavaş geniş kelime dağarcığı gelişir ve kelime hazinesi, standart testlerdeki puanlardan üniversiteye kabul ve iş fırsatlarına kadar hayatın birçok alanını etkileyebilir. Kitap okumak, bağlam içinde öğrenilen yeni kelimelere maruz kalmanızı artırmanın en iyi yolu. Yaşlandıkça zihninizi meşgul etmenin bir yolu olarak kitap ve dergi okumanız önerilmektedir. Araştırmalar, kitap okuyan ve her gün matematik problemlerini okuyup çözen yaşlıların bilişsel işlevlerini koruduğunu ve geliştirdiğini göstermekte. Tüm yaşamları boyunca zihinsel olarak uyarıcı faaliyetlerde bulunan kişilerin demanslı kişilerin beyinlerinde bulunan plakları, lezyonları ve tau proteini düğümlerini geliştirme olasılığının daha düşük olduğu bulunmuş.

Stresi azaltır

2009’da bir grup araştırmacı meditasyon, yoga ve okumanın öğrencilerin stres düzeyleri üzerindeki etkilerini ölçmüştür. Çalışma, 30 dakikalık okumanın kan basıncını, kalp atış hızını ve psikolojik sıkıntı duygularını yoga ve meditasyon kadar etkili bir şekilde düşürdüğünü gözler önüne sermiş.

Sizi iyi bir gece uykusuna hazırlar

Düzenli bir uyku rutininin bir parçası olarak okuma yapmak önerilir. En iyi sonuçları elde etmek için, cihazınızın yaydığı ışık sizi uyanık tutabileceğinden ve diğer istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, ekrandan okumak yerine basılı bir kitap seçmelisiniz.

Araştırmalar, basılı kitapları okuyan kişilerin anlama testlerinde daha yüksek puan aldığını ve aynı materyali dijital biçimde okuyan kişilere göre okuduklarının daha fazlasını hatırladığını defalarca göstermiştir. Bunun nedeni, insanların basılı metinleri dijital içeriği okuduklarından daha yavaş okuma eğiliminde olmaları olabilir. Doktorlar ayrıca uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız yatak odanızdan başka bir yerde okumanızı tavsiye etmekte.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.